The Weight Scale Pallet Truck is designed for industrial use with a lifting capacity of 2000 kilograms. It has a maximum lifting height of 110 millimeters and is hand-operated, making it suitable for various industrial applications. The truck is 1150 millimeters in length, 520 millimeters in width, and 80 millimeters in height. It is corrosion-proof, ensuring durability and longevity, and comes with a 12-month warranty. This new pallet truck is ideal for transporting heavy loads in a variety of industrial settings.
| Min. Fork Height | 80 mm |
| Overall Fork Width | 520 mm |
| Fork Length | 1150 mm |
| Type | Hand Operated |
| Max Lifting Height | 110 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Capacity | 2000 kg |
| Lifting Speed | 100 mm/sec |



Price:
Price 120000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Product Type : battery operated pallet truck
Condition : New
Equipment Type : Electric Hydraulic Pallet Truck
Warranty : 12
Price 35000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Product Type : Textile Use
Condition : New
Equipment Type : Hydraulic Wrap Beam Pallet Truck
Warranty : 12 Months
Price 150000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Product Type : Roll Lifting Trolley
Condition : New
Equipment Type : Roll Lifting Trolley
Warranty : 1 Year
Price 21000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 10 Units
Product Type : Hydraulic Pallet Truck
Condition : New
Equipment Type : Pallet Truck
Warranty : 1 Year