| Loading Capacity | 2.5 Ton |
| Brand | Helix |
| Warranty | 12 Months |
| Model Name/Number | HE 08 |
| Fork Width | 685 mm |
| Fork Length | 1500 mm |
| Environment | Outdoor,Indoor |
| Power Source | Battery Operated |
| Wheel Material | Nylon |
| Max Lifting Height | 300 mm,200 mm |
| Usage/Application | Material Handling |

Price:
Price 175000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Attributes : Strong, Easy To Operate
Color : Black
Product Type : Stacker Machine
Usage : Industrial
Price 30000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Attributes : Strong, Easy To Operate
Color : Yellow
Product Type : Hydraulic Paper Roll Pallet Truck
Usage : Industrial
Price 34500 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Attributes : Strong, Easy To Operate
Color : Yellow
Product Type : Rough Terrain Pallet Truck
Usage : Industrial
Price 57500 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Attributes : Strong, Easy To Operate
Color : Silver
Product Type : Full Stainless Steel Pallet Truck
Usage : Industrial